Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Çin’de beklentinin oldukça altında gelen perakende satışlar verisinin ardından Asya piyasalarında satış baskısının hâkim olduğunu görmekteyiz. Bu sabah Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,51, Topix Endeksi %1,18 satıcılı seyretmekte. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,26 düşerken, Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde kayıplar % 1,4 civarında bulunuyor. Ağustos’ta yıllık %2,5 artışla %7’lik piyasa beklentisinin altında kalan perakende satışlar, Çin’de tüketim kaynaklı büyümenin Nisan’dan bu hızla ivme kaybettiğini işaret etmekte. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yavaşlaması pandemi sonrası küresel toparlanmanın zirve görmüş olabileceğine ilişkin endişelerin artmasına neden olmaktadır. ABD tarafında; geçen aya ilişkin enflasyon rakamlarının beklenenden bir miktar daha zayıf gelmesine karşın dün hisse endekslerinin günü düşüşle kapattığını görmekteyiz. Bugün küresel piyasalarda ABD ve Avrupa’dan gelecek sanayi üretimi verileri izlenecek. Ayrıca ABD’de New York Fed’in imalat endeksi takip edilecek. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Borsa İstanbul’da kısa vadede yatay seyir devam etmektedir. BIST 100 Endeksi’nde yatay bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri karışık görünüm ortaya koydu. Dax endeksi %0,14’lük artış kaydederken Ftse 100 endeksi %0,49 oranında düşüş yaşadı. EUR/USD paritesi sınırlı düşüşe karşın 1,18’in üzerinde tutunmaya çalıştı. İngiltere İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Ağustos’ta istihdam 241 bin artarak rekor kırdı ve işsizlik oranı da %4,7’den %4,6’ya geriledi. ABD tarafında ise endeksler, Dow Jones endeksinin %1,0’e varan düşüşü öncülüğünde negatif görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 5,5 baz puan düşüş ile %1,27’ye kadar geriledi. Emtia tarafında ise ons altın %0,5’ten fazla artarak yeniden 1.800 USD’nin üzerine çıktı. ABD’de tüketici fiyatları Ağustos’ta yıllık bazda %5,3 ile beklentilere paralel bir artış kaydetti. Aylık olarak bakıldığında ise Tüfe beklentinin altında kalırken son 7 ayın en düşük artışını kaydetti.

BİST100 endeksi dün günü küresel borsalardaki satışların da etkisiyle %0,27 oranında düşerek kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları paralel olarak %0,20’den fazla artış kaydetti. Gram altın %0,70’i aşan artış ile 490 TL’nin hemen altında işlem gördü. Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %24,69 artış kaydetti. Böylelikle endekste 26 ayın en hızlı yıllık artışı yaşandı. Ağustos’ta Türkiye’de 141.400 konut satışı gerçekleşirken, konut satışlarında yıllık olarak %17’lik gerileme kaydedildi. Bu gerileme ile Haziran ve Temmuz ayının ardından Ağustos’ta da konut satışlarında yıllık düşüş görüldü.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu