Güncel

Türkiye sanayi üretimi, Temmuz’da sert düştü

Dün, iç tarafta açıklanan ekonoımik verilerde; Temmuz ayının Sanayi Üretimi, aylık bazda yüzde 4.2’lik daralma ile 2020 Nisan ayından bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Yıllık hesaplamada da baz etkisi ile görülen yüzde 8.7’lik artışa karşın; yüzde 15.3’lük beklentinin hayli altında kalındı. Yine, Temmuz döneminde Perakande Satışlar; yüzde 0.7’lik artış ile son altı ayın en kötü performasını gösterirken, senelik bazda da yüzde 12.3 ile son 5 ayın en düşük yükselişi görüldü. Temmuz ayına ait olan bir diğer veri olan Cari İşlemler Dengesi’nde ise; Turizm sektörünün desteklediği Hizmetler Dengesi’nin katkısı ile son 9 ayın en düşük açığı verildi.

Bu arada, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklamada: 2021 yılı dış finansman programı çerçevesinde Ekim 2028 vadeli tahvilin artırımı ve 2033 vadeli yeni bir tahvilden oluşan Dolar cinsi çift dilim bir tahvil ihracı gerçekleştirmek üzere; Citi, J.P. Morgan ve Societe Generale’e yetki verildiği belirtildi.

Çin Regülasyonları Tedirginliğe Neden Olmaya Devam Ediyor!

Bir süredir, özellikle Asya tarafındaki fiyatlamalar üzerinde etkili olan ve zaman zaman küresel tarafa da etki eden Çin regülasyonları; dünkü Asya Seansı’nda da, Hang Seng Endeksi üzerinden fiyatlamalara kısmen etki etti. Çin’in önde gelen firmalarından Ant Group’a ait olan Alipay’in bölünmesi ve kredi birimi için ayrı bir uygulama oluşturulmasına yönelik regülatörlerce adım atılmakta olduğuna dair haber akışları; Alibaba üzerinden bazı teknoloji şirketlerine de olumsuz yönde etki etti. 

Kurumlar Vergisi Krizi Yine Kapıda!

Bir süre önce de gündeme gelen; ABD’nin Kurumlar Vergisi’nin artırılması senaryosu, gelen haber akışları ile tekrardan gündeme girdi. Wall Street Journal’da yayımlanan habere göre; Demokrat Senatörler’in, Kurumlar Vergisi’nin yüzde 21’den yüzde 26,5’e yükseltilmesini içeren bir plan üzerinde çalıştıklarının belirtilmesi piyasalar açısından ileriye dönük olarak kritik gelişmelerdendi. Zira, henüz varsayım aşamasındaki bu gelişmenin gerçeğe dönüşmesi durumunda; poiyasalar üzerinde ekstra bir baskı oluşması olası. Diğer yandan, yine bazı Demokrat senatörlerin; Başkan Biden’ın 3,5 Trilyon Dolarlık harcama paketine yönelik muhalefetlerinin devam ettiğine dair haber akışları da aynı şekilde önemliydi.

Deutsche Bank da; Küresel Borsalar İçin Düzeltme Beklentisi İçerisinde!

Geçtiğimiz hafta Morgan Stanley’in: Sene sonuna kadar ABD borsalarında(doğal olarak küresel borsalarda da hareket tetiklenebilir) yüzde 10-15 aralığında düzeltme olabileceğine dair öngörüsüne, yeni haftada Deutsche Bank’dan da bir nevi destek geldi. Kurum tarafından düzenlenen ankete katılan piyasa profesyonellerinin yüzde 58’i: sene sonuna kadar piyasalarda bir düzeltme hareketi beklediklerini belirtirken, küresel çapta olabilecek düzeltmenin yüzdesi ise 5 ile 10 aralığında oldu.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s ise, yaptığı açıklamada: 2022 yılı sonuna doğru metallerde tarihi diyatların görüleceğini ve sonrasında yükselişlerin biteceğini öngördü.

Majör Merkez Bankaları’nın Bazı Yetkilileri Temkinli Kalmayı Sürdürüyor!

Piyasalar, başta FED olmak üzere majör merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarını ne zaman başlatacağına odaklana dursun; majör merkez bankalarının bazı yetkilileri temkini elden bırakmama taraftarı. ECB adına konuşan İcra Kurulu Üyesi İsabel Schnabel: Enflasyonun geçici artışına erken bir parasal sıkılaştırma ile yanıt vermenin toparlanmayı olumsuz etkileyebileceğine dem vururken, BOE adına konuşan İcra Direktörü Andrew Hauser ise: Gelecekte cari varlık alımlarının sona erdikten sonra bile bilançoların yapısal olarak büyük olmayı sürdüreceğini iddia etti.

Ağustos Ayındaki Petrol Üretimi Artış Kaydetti!

Dün, OPEC tarafından açıklanan aylık rapora göre; Ağustos ayındaki OPEC petrol üretiminin önceki aya göre günlük ortalama 150 Bin varil arttığı belirtildi. OPEC dışı petroıl üretimindeki azalışa karşın; global üretimin de 30 Bin vvaril/gün artış kaydettiği de bildirildi. 2021 yılı petrol talebindeki büyüme tahminini 6 Milyon varil/gün olarak koruyan kurum, 2022 yılı tahminini ise; 3 Milyon 280 Bin varil/gün’den 4 Milyon 150 Bin varil/gün’e çıkarttı.

Bugün Dikkatler; ABD TÜFE Rakamlarında Olacak!

Küresel tarafta günün önemli gündem  maddesi; ABD’de açıklanacak olan TÜFE rakamları olacak. Ayrıca; Pandemi ve Merkez bankalarının politikaları gibi önemli konulara dair gelebilecek haber akışları ile de volatil işlemler görülebilir.

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler;

USDTRY– Kurda, dün dalgalı seyir sonrasında; 8.42 seviyesinden TL lehine kapanış görüldü. Yeni günde de geri çekilme oluşması durumunda; 8.40, 8.38 ve 8.34 destek noktaları ilk etapta izlenebilir. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 8.45, 8.48, 8.50 ve 8.52 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD– Dünkü işlem gününde; kritik 1.1775-1.1765 destek bariyerini test eden ve buradan aldığı tepki ile 1.1810 seviyesinden kapatan paritede, yeni günde de şuan için; bir miktar Euro lehine fiyatlama görülmekte. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.1845, 1.1865 ve 1.1890 direnç seviyeleri izlenebilir. Yeniden oluşabilecek geri çekilmelerde ise; yine 1.1775-1.1765 kritik destek bariyerini takipte olacağız.

GBPUSD– Dalgalı seyir sonrasında; dünkü işlem gününü yatay pozitif kapatan paritede, yeni günde de şuan için 1.3842 seviyesinden sınırlı pozitif hareketler görmekteyiz.  Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.3870-1.3890 kritik direnç bariyeri kritik olacak. Zira, Haziran başından itibaren takip ettiğimiz düşan kanalın kırılım teyit bölgesi olan bu bariyerin kırılması durumunda; alım ağırlıklı işlemler ivme kazanabilir. Yeniden görülebilecek geri çekilmelerde ise; 1.3775-1.3755 destek bölgesinin üzerinde tutunma olup olmayacağına bakacağız.

BRENT PETROL– Teknik olarak; yaklaşık 2,5 ay öncesinden başlayan düşen kanalın üzerine çıkan ve kırılım teyit bölgesi olarak takip ettiğimiz 73.50-73.85 bariyerini de aşan emtiada, buranın üzerinde kalıcılıkların devam etmesi halinde; alım ağırlıklı işlemler ilk etapta 75.00-75.50 bölgesine doğru ivme kazanabilir. Öte yandan, 73.50-73.85 bariyerinin üzerinde kalıcılık sağlanamaması durumunda ise; üzerine çıktığımız düşen kanala doğru satış baskısı ortaya çıkabilir.

ONS ALTIN– Dünkü işlem gününü 1793 seviyesinden bir miktar pozitif kapatan Değerli Metal’de, yeni işlem gününde ise şuan için; 1790 civarından geçen kısmi salıcılı işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1784 ve 1776 destek noktaları izlenebilir. Yeniden oluşabilecek alıcılı işlemlerde ise; 1802, 1806 ve 1815 direnç seviyeleri takip edilebilir.

GRAM ALTIN/TL- Dünkü işlem gününü kısmen negatif kapatan emtiada, yeni günde de şuan için; sınırlı da olsa satıcılı görünüm hâkim.  Teknik olarak son zamanlarda 492-482 bandında sıkışan emtiada, bu kapsamda yeni bir harketlenme görmek için; öncelikli olarak bu iki seviyeden birisinin kırılması gerekmekte. 492 seviyesinin kalıcılıkla aşılması durumunda; 501-507 bölgesi hedef olabilecekken, 482 altına inilmesi durumunda ise; 475-473 destek bariyeri yeniden izlemeye alınabilir.

S&P500– Dalgalı seyir sonrasında; dünkü işlem gününü 4480 civarından bir miktar pozitif kapatan endeks kontratında, yeni günde de alıcılı işlemler görülmesi durumunda; 4500-4520 direnç bariyeri önemli olacak. Olası geri çekilmelerde ise; 4460 ve 4437 destek noktaları ilk etapta izlemeye alınabilir.

DAX30– Dünkü işlem gününü 15725 seviyesinden pozitif kapatan endeks kontratında, teknik olarak da 2020 Mart ayından gelen yükselen trend çizgisinde tutunma şimdilik devam etmekte. Bu kapsamda, bugün görülebilecek yukarı yönlü ataklarda; 15800 ve 15970-16025 direnç bölgeleri takip edilebilir.  Yeniden görülebilecek geri çekilmelerde ise; 15610, 15525 ve 15405 destek seviyeleri izlenebilir. 

 

Kaynak Yusuf Kavak / Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu